single

Praca w domu - poznaj jej wady i zalety

Home office okazuje się z roku na rok coraz popularniejszym rozwiązaniem. Oczywiście, nie brakuje nie tylko osób wysoko ceniących sobie ten system, ale i takich, którym trudno jest przyjąć do wiadomości, że można pracować bez wychodzenia z domu.

Praca zdalna ma zresztą nie tylko swoje zalety, ale i kilka wad, jeszcze zanim zaczniemy się nad nią zastanawiać powinniśmy więc poznać tak jedne, jak i drugie. Temat jest coraz bardziej aktualny zwłaszcza, że systematycznie rośnie grupa zawodów, w których poza biurem wykonuje się przynajmniej cześć obowiązków.

Z perspektywy pracownika – zalety

Pracownicy w dużej mierze doceniają to, że decydując się na pracę zdalną mogą pozwolić sobie na spore oszczędności. Te dotyczą nie tylko pieniędzy wydawanych w innej sytuacji na dojazdy, ale i czasu, który zwykle trzeba na nie przeznaczyć. Nie trzeba też stać w korkach, wdychać spalin, a także denerwować się, że spóźnimy się po raz kolejny pomimo tego, że nie ma w tym naszej winy. Nie bez znaczenia jest i to, że praca zdalna oznacza zdecydowanie bardziej elastyczny czas, choć w tym przypadku musimy mieć świadomość tego, że nie jest to reguła, a pracodawca może się zdecydować na zastrzeżenie bardzo konkretnych godzin wykonywania przez nas obowiązków.

Jeśli wykonujemy wolny zawód, kontrola nad naszym czasem jest możliwa do tego stopnia, że sami możemy dać sobie wolne zakładając jednak, że innego dnia nadrobimy ten czas pracując do późna. Niestety, nie oznacza to wcale, że praca wykonywana z domu jest wolna od wad. Mówiąc o ryzyku z nią związanym wypada wspomnieć choćby o tym, że jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi.

Charakterystyka pracy w domu

Ciemna strona medalu

Wielu psychologów przestrzega, że długa praca wyłącznie w domu w pewnym momencie zacznie odbijać się negatywnie na naszym samopoczuciu. Nie pomaga też ograniczony kontakt ze współpracownikami, który rodzi poczucie osamotnienia i odizolowania. Osoby pracujące w domu często opowiadają również o tym, że w pewnym momencie przestały nawet przesadnie dbać o siebie wychodząc z założenia, że w piżamie wcale nie trzeb chodzić jedynie w nocy. Jeśli więc decydujemy się na taką formę zatrudnienia, nie wolno nam zapominać o spotkaniach, zarówno tych o charakterze biznesowym, jak i towarzyskim. Konieczne jest też dokonanie czytelnego podziału na pracę i życie prywatne i dbanie o to, aby wspominane sfery nie nachodziły na siebie.

Perspektywa pracodawcy – korzyści

O wadach i zaletach pracy zdalnej można jednak mówić mając na uwadze nie tylko perspektywę pracownika, ale i pracodawcy. Także pracodawca pozwala sobie dzięki temu na spore oszczędności dotyczące choćby powierzchni biurowej, mediów albo kawy. Praca zdalna jest też dowodem na to, że pracodawca jest osobą nowoczesną, które nie obawia się postępu, a budowa pozytywnego wizerunku powinna mieć bardzo duże znaczenie. Niestety, należy liczyć się z tym, że praca zdalna nie jest tożsama z obopólną zgodę na samowolę. Wiele aspektów z nią związanych jest regulowanych przez kodeks pracy, nie wolno więc choćby traktować pracowników zdalnych mniej korzystnie w odniesieniu do charakteru stosunku pracy.