single

Jak zarabiać na muzyce w sieci?

Choć często mogliśmy usłyszeć, że Internet okaże się przestrzenią, w której muzyka umrze, dziś nie mamy już wątpliwości, co do tego, że mamy do czynienia z obawami, które nie znajdują potwierdzenia w praktyce. Przeciwnie, dziś młode gwiazdy mają znacznie mniej wyboistą drogę do sukcesu niż ich poprzednicy.

Jeśli tylko będą w stanie mądrze wykorzystać wszystkie narzędzia, jakie są im dostępne, mogą liczyć na to, że sukces niemal sam do nich przyjdzie. Rzeczywiście, rynek muzyczny systematycznie ulega przeobrażeniom, a osoby, które nie są w stanie się do niego dostosować, wcześniej czy później są skazane na zapomnienie. Bez względu na to, czy my sami jesteśmy utalentowanymi muzykami, zdolnymi amatorami, czy też osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sceną muzyczną, możemy liczyć na to, że muzyka w Internecie da nam naprawdę spore pieniądze. Istnieje przynajmniej kilka pomysłów, które mogą okazać się wyjątkowo inspirujące.

Sprzedawanie utworów w stockowych serwisach internetowych

Pierwszym krokiem do wielkiej sławy może okazać się sprzedawanie utworów w stockowych serwisach dostępnych w Internecie. Na całym świecie profesjonalne i amatorskie filmy, które powstają każdego dnia, można liczyć w milionach. Najbogatsze stacje telewizyjne mogą pozwolić sobie na to, aby zamawiać ich ścieżki dźwiękowe bezpośrednio u znanych producentów. Mniej bogaci twórcy także potrzebują odpowiedniego podkładu dla swoich produkcji, nie mają już jednak aż tak dużych możliwości. Ich poszukiwania mogą okazać się jednak szansą dla osób, które tworzą samodzielnie muzykę i nie ma tu wcale znaczenia to, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Istnieją przynajmniej dwa kanały, za pośrednictwem których można się zdecydować na sprzedaż utworów.

Monetyzacja muzyki

Obecnie największą popularnością wydają się cieszyć serwisy stockowe, a więc specjalne platformy handlowe, na których spotykają się sprzedający i kupujący. Największym plusem takich platform jest imponująca liczba potencjalnych klientów, choć nie można nie docenić i tego, że sama obsługa okazuje się być wyjątkowo intuicyjna. Nasze zadanie polega w takim przypadku jedynie na tworzeniu muzyki. Firma zewnętrzna zajmuje się marketingiem i realizacją płatności. Oczywiście, nasz partner może tu liczyć na część zysków ze sprzedanych już utworów.

Jeśli taki model współpracy nam nie odpowiada, możemy pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uruchomić portal lub własną stronę www zajmującą się promocją naszej twórczości. Oczywiście, przygotowanie takiego miejsca, a potem wypromowanie go, może nam zająć nieco czasu. Często konieczne okaże się też poniesienie pewnych nakładów finansowych.

W przyszłości można jednak liczyć nie tylko duże zyski, ale i na to, że nie będzie trzeba się nimi z nikim dzielić. Jeśli jest się muzykiem, który posiada nie tylko dobry warsztat, ale i technikę, można zawsze zastanowić się nad uczeniem innych osób gry na instrumencie. Jakiś czas temu popularnością cieszyły się korepetycje domowe. Dziś nie są one już tak modne, nadal jednak istnieje spore zainteresowanie na tego typu wiedzę. Edukacja odbywa się przez Internet, może się jednak okazać skuteczna i… dochodowa.