single

5 sposobów na efektywną pracę z domu

Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalna i samodzielnie tworzy sobie miejsce pracy w domu, wynajmuje przestrzeń w biurach co-workingowych czy też spędza czas w kawiarni i tam pracuje. Praca zdalna obecnie możliwa jest z dowolnego miejsca, które tylko będziemy chcieli wybrać co jest bez wątpienia wygodnym dla wielu osób rozwiązaniem.

Jeśli ktoś woli pracę, nad którą ma stałą kontrole i sam decyduje o tym jak będzie ona realizowana to właśnie taka forma pracy będzie dla niego odpowiednia. Jeśli zaś chodzi o możliwości pracy z domu to są one nieskończone. Jakie zalety ma praca zdalna? Przede wszystkim samodzielnie ustala się godziny pracy, przerwy, a w międzyczasie będzie można nadrabiać również zaległości w domowych zajęciach. Praca zdalna to wiele korzyści, ale także pewne wyzwania, którym trzeba sprostać. Brak motywacji ze strony innych osób, konieczność wypracowania samodyscypliny to wszystko bardzo ważne, by efektywnie tego rodzaju pracę wykonywać. Podajemy 5 zasad na to jak pracować efektywnie z domu i dobrze zarabiać.

1. Organizuj plan pracy każdego dnia

Należy ustalić sobie w jakich godzinach chcemy pracować i następnie należy się tego trzymać. To przydatna porada dla osób, które maja problem z dekoncentracja i dla tych, które z domu pracują dłużej niż pracowałyby w biurze. Warto zorganizować sobie dzień w taki sposób, by pracować jak najbardziej efektywnie i z każdego dnia wyciągnąć najwięcej jak się da. Oczywiście trzeba zaplanować sobie prace w tym czasie, gdy jest się najbardziej produktywnym. Wtedy będzie można ograniczyć czas pracy a osiągać zadowalające efekty. Ustalamy priorytety i od tych właśnie rzeczy zaczyna się pracę.

2. Zamień piżamę i powyciągane koszulki na coś bardziej wyjściowego

Na pewno praca w piżamie czy wyciągniętej podkoszulce nie sprzyja koncentracji. Warto założyć taki strój, który sprawi, że nie będzie sytuacji, w której będziemy wstydzili się otworzyć drzwi, gdy ktoś się pojawi. Rano bierzemy prysznic, jemy śniadanie. Chodzi o to, by się pobudzić i uzyskać stan wyższej efektywności.

Wygodne miejsce pracy

3. Przygotuj swoje miejsce pracy

Przygotowujemy miejsce pracy na Home Office, które ma być funkcjonalne i wygodne. Bierzemy do siebie rzeczy, które w trakcie pracy są potrzebne i te, które przynoszą dobry nastrój, ale nie będą powodować rozpraszania.

4. Rób przerwy

W trakcie pracy w domu również robimy przerwy, w trakcie których można odejść od biurka, wybrać się na krótki spacer czy coś zjeść. Jeśli ktoś potrzebuje kontaktu z ludźmi warto wyjść co jakiś czas na obiad do miasta.

5. Dbaj o relacje ze współpracownikami

Mimo tego, że pracuje się z domu trzeba utrzymywać nadal dobre relacje z innymi. Dlatego siedzibę firmy co jakiś czas warto będzie odwiedzić, trwałe relacje są bardzo ważne i buduje się je przez spędzanie czasu razem. Jeśli z różnych przyczyn nie można pojawić się w biurze to warto korzystać z możliwości jakie daje intranet. Nawiązać można z innymi konwersację, wspólnie popracować można nad niektórymi projektami.