single

O czym pamiętać zaczynając pracować zdalnie?

Praca zdalna, z uwagi na jej liczne zalety, cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się jednak temu dziwić, skoro kojarzy się powszechnie z oszczędnością czasu, wygodą oraz możliwością samodzielnego zarządzania obowiązkami. Nie można jednak zapominać i o tym, że posiada także kilka wad, o których zwykle można dowiedzieć się dopiero po jej podjęciu.

To ja ustalam zasady

Pierwsze dni pracy zdalnej mogą okazać się szczególnie stresujące, pojawia się bowiem problem organizacji przestrzeni i ustalania zasad. Nie każdy potrafi też wyznaczyć pewne granice samemu sobie, pojawia się więc wiele pytań, na które trudno natychmiast znaleźć odpowiedź. Na szczęście, im szybciej pracownik uświadomi sobie, że teraz to on tutaj rządzi, tym lepiej będzie dla niego. Nie ma sztywnych zasad, których należy przestrzegać, a to, co w normalnej pracy byłoby nie do przyjęcia, tu wydaje się jak najbardziej naturalne tylko dlatego, że niesie pomoc.

Wszyscy myślą, że masz czas na wszystko, skoro siedzisz w domu

Kolejny problem może dotyczyć nie samego pracownika zdalnego, ale jego otoczenia. Choć praca zdalna nie jest już niczym zaskakującym, dla wielu osób nadal stanowi nowość. Trudno też zrozumieć, jakie zasady panują podczas jej wykonywania, może więc okazać się, że domownicy będą oczekiwali wyświadczania im drobnych przysług. O ile na niektóre można się zgodzić, o tyle zawsze warto walczyć z przekonaniem, że siedzenie w domu jest tożsame z nie robieniem niczego.

Musisz opracować grafik

Problemem może być tez umiejętność kończenia pracy. Brak sztywnych godzin rodzi pewne pułapki i wiele osób w pewnym momencie orientuje się, że pracuje cały dzień nieustannie odkrywając kolejne zadania do wykonania. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji wydaje się wyznaczenie sobie konkretnych godzin pracy. Te powinny odpowiadać naturalnej aktywności, często okazuje się przy tym, że im bliższe są one klasycznemu czasowi pracy w biurze, tym lepiej. Oczywiście, można pozwalać sobie na pewne odstępstwa od reguły i robienie przerw, warto jednak podchodzić do grafika profesjonalnie.

Harmonogram pracy

Aby mieć więcej wolnego czasu, należy pracować sprawnie

Sama organizacja czasu pracy także może się okazać pewnym wyzwaniem zwłaszcza, jeśli ma się za sobą doświadczenie klasycznej pracy biurowej. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że dzień w biurze nie jest wykorzystywany jedynie na realizację obowiązków, w czasie jego trwania pojawia się więc choćby czas na wypicie kawy. Pracując w domu łatwiej odkryć, że rezygnacja z takich dodatkowych okazji do braku pracy działa na korzyść. Skoro nie m sztywnych godzin obecności, można po prostu zrobić wszystkie swoje zadania i zyskać więcej czasu wolnego.

Pilnuj, by wychodzić z domu

Warto też pamiętać o tym, że praca w domu nie jest tożsama z obowiązkiem spędzania w nim całego dnia. Początkowo trudno się zmusić do opuszczania mieszkania, z czasem jednak można wypracować w sobie nawyki takie jak choćby codzienny spacer, który pozwala na relaks i odrobinę wyciszenia.

Podtrzymuj relacje z ludźmi

Równie ważna przy pracy zdalnej jest pamięć o relacjach z innymi ludźmi. Brak koleżanki za biurkiem obok może być dotkliwy, jeśli jednak nie rezygnuje się ze znajomych, można będzie zrekompensować sobie tę stratę. Czasem przyjaźń można nawiązać nawet z partnerem biznesowym.